Prowadzenie dokumentacji pracowniczej oraz dokuemntacji przebiegu nauczania

Szkolenie poświęcone zmianom przepisów prawa pracy, karty nauczyciela oraz zasad związanych z prowadzeniem dokumentacji przebiegu nauczania w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych. Na szkoleniu zostaną przedstawione przepisy, które weszły w życie w 2019 roku za sprawą między innymi: Ustawy z dnia 21 lutego 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem stosowania RODO w zakresie prowadzenia dokumentacji pracowniczej, ZFŚS oraz dokumentacji przebiegu nauczania oraz projektów rozporządzeń, które od 1 września dotyczą: prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji; w sprawie trybu dokonywania oceny pracy nauczycieli, szczegółowego zakresu informacji zawartych w karcie oceny pracy, składu i sposobu powoływania zespołu oceniającego oraz trybu postępowania odwoławczego; w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków.

CEL SZKOLENIA:
Szkolenie ma na celu zapoznanie uczestnika z nowościami, które zostały wprowadzone nowelizacją przepisów oświatowych oraz przygotowanie uczestnika do samodzielnego prowadzenia odpowiednich dokumentów zgodnie z nowymi wymaganiami ustawowymi w szkołach i placówkach oświatowych wraz z odpowiednim przechowywaniem pod kątem RODO.

DO KOGO JEST KIEROWANE:
Szkolenie jest skierowane do, Dyrektorów szkół i placówek oświatowych, pracowników sekretariatu, działu kadr oraz osób wspierających Administratora Danych w jednostce organizacyjnej (publicznej i niepublicznej) takiej jak: Przedszkole, Szkoła, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, CUW.

TEMATYKA SZKOLENIA:

1. Zasady przetwarzania danych osobowych zgodnie z prawem.
  2. Przetwarzanie danych w procesie zatrudniania:
    - przygotowanie procesu rekrutacyjnego,
    - poprawne udzielanie odpowiedzi na dostarczane CV,
    - kwestionariusz dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie,
    - kwestionariusz dla pracownika,
    - żądanie udokumentowania informacji podanych w kwestionariuszu,
    - obowiązek informacyjny,
    - obowiązek sprawdzenia pracownika przed zatrudnieniem w odpowiednich rejestrach,
    - udostępnianie danych zakładowym organizacjom związkowym.
  3. Prowadzenie akt osobowych:
    - szczegółowy zakres teczki akt osobowych,
    - terminy przechowywania,
    - procedury udostępniania,
    - usprawiedliwianie nieobecności w pracy,
    - właściwe przechowywanie,
    - dane zawarte w karcie oceny pracy, sposób przechowywania dokumentów.
  4. Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych:
    - zbieranie danych w zakresie niezbędnym do zrealizowania świadczenia,
    - obowiązek informacyjny względem osób uprawnionych.
  5. Wygaśnięcie/rozwiązanie stosunku pracy:
    - właściwy zakres danych na świadectwie pracy,
    - informacje dotyczące przechowywania akt osobowych.
  6. Rekrutacja do Szkoły/Przedszkola:
    - kryteria przyjęcia do placówki,
    - udostępnianie danych przez organ prowadzący,
    - obowiązek informacyjny na etapie rekrutacji,
    - ogłoszenie wyników rekrutacji,
    - system e-rekrutacji prowadzony przez organ prowadzący.
  7. Dokumentacji przebiegu nauczania:
    - wytyczne nowego rozporządzenia MEN od 1 września 2019,
    - właściwy zakres przetwarzanych danych osobowych w poszczególnych rodzajach dokumentacji,
    - prowadzenie elektronicznej księgi ewidencji, uczniów, słuchaczy i wychowanków,
    - zarzadzanie dziennikiem elektronicznym,
    - odbioru dzieci z przedszkola przez osoby inne niż prawni opiekunowie,
    - wizerunek uczniów i nauczycieli, zezwolenie na sesje fotograficzne,
    - dochowanie tajemnicy służbowej przez pracowników,
    - pomoc psychologiczno-pedagogiczna dostęp do dokumentów,
    - organizacja wycieczek szkolnych.
  8. MONITORING wizyjny:
    - prawo do stosowania monitoringu w szkole lub placówce oświatowej,
    - obowiązek konsultacji,
    - uzgodnienia z organem prowadzącym,
    - regulacje wewnętrzne,
    - udostępnianie nagrań.
  9. Właściwe obchodzenie się z wizerunkiem osoby- wymogi prawne (tabla, kroniki szkolne, gazetki itp.).
  10. Pytania uczestników szkolenia.

Szkolenie prowadzone jest w oparciu o prezentację multimedialną, materiały szkoleniowe oraz z czynnym udziałem uczestników. Ze względu na złożoność zagadnień, zakres tematyczny może zostać dostosowywany w trakcie szkolenia do wiedzy i umiejętności uczestników. ponadto, każdy z uczestników ponadto otrzymuje zbiór wzorcowych klauzul informacyjnych, rejestrów czynności przetwarzania oraz możliwość korzystania z indywidualnych konsultacji drogą elektroniczną.

Warunkiem uczestnictwa jest przesłanie wypełnionego formularza zgłoszenia na adres e-mail: biuro@csw.edu.pl

W cenie szkolenia:

• certyfikat o ukończonym szkoleniu,
  • materiały szkoleniowe,
  • baza przepisów prawnych niezbędnych w zarządzaniu ochroną danych osobowych wraz z gotowymi klauzulami informacyjnymi,
  • przerwa kawowa/obiadowa (kawa, herbata, napoje, obiad/lunch),
  • dodatkowe wsparcie oraz porady po szkoleniu.

Harmonogram szkolenia:
Program szkolenia obejmuje 6 godzin dydaktycznych, od godz. 9:00 do 14:00